Singapur (SIN)

Singapur - LotniskoNowoczesne, piękne, urzekające swoją nietuzinkową architekturą – lotnisko Changi Airport w Singapurze zaskakuje. Znajduje się ono na 20 miejscu pod względem ruchu lotniczego na świecie, a ulokowane jest około 17 kilometrów od centrum miasta. To także jedno z pięciu najistotniejszych lotnisk w całej Azji. Obsługuje ono rocznie około 37 milionów pasażerów i stale jest powiększane. Jego początki zaś sięgają lat 70. XX wieku.

Changi Airport to niezwykłe lotnisko. Posiada ono bowiem na swym dachu baseny, a także ogrody tematyczne. Poza tym zielone ściany, dzieła sztuki, którymi wypełniony jest cały obiekt, czy jego kształt zaskakują i pozwalają znaleźć się w zupełnie innym świecie.

Lotnisko to posiada pięć terminali, z których terminal 1, 2 oraz 3 są połączone. Za terminalem 2 znajduje się JetQuay, który ma obsługiwać VIP-ów oraz gości specjalnych. Piątym terminalem jest natomiast Budget, który obsługuje tanich przewoźników. Między terminalem 2 a Budget kursuje autobus lotniskowy, bezpłatny. Łącznie terminale są w stanie obsłużyć do 73 milionów pasażerów w ciągu roku.

Na lotnisku znajdują się liczne restauracje, bary, sklepy, kawiarnie, apteki, wypożyczalnie samochodów, kantory wymiany walut a nawet kaplica. Można tu skorzystać także z bezpłatnego Internetu, pryszniców, pomieszczeń konferencyjnych, kliniki, pokoi dla VIP-ów czy specjalnych poczekalni. Co ciekawe znajduje się tu również centrum spa, fryzjer czy kosmetyczka. Oczywiście nie brakuje udogodnień dla matek z dziećmi – np. sala zabaw, czy osób niepełnosprawnych, a także pomieszczeń dla palących.

Do miasta można dostać się wynajętym samochodem (choć jest to dość drogie rozwiązanie) lub komunikacją miejską – autobusami, pociągiem metra, taksówkami czy limuzynami. Taksówką jedzie się około 30 minut, a koszt to 18-38 SGD. Autobusy kursują co 15 minut, w nocy zaś co pół godziny, a koszt to 9 SGD. Stacja metra natomiast znajduje się pod terminalem 2 oraz 3. Bilety można kupić na stacji, ich koszt to 2,70 SGD, a podróż trwa około 27 minut.

Znajdź drogę